V3: VMenu-2/ML/BL

Silivri'ye Mektuplar

Anasayfa » Asya Şafak Yayınları » Silivri'ye Mektuplar
share on facebook  tweet  share on google  print  

Silivri'ye Mektuplar

"Asya Şafak Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Silivriye
CUMHUR UTKU*

Silivri'ye Mektuplar

 

 • Yayınevi: AsyaŞafak Yayınları
 • Kitap Adı: Silivri’ye Mektuplar
 • Yazar: Cumhur Utku
 • Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan
 • Sayfa Sayısı: 187
 • Baskı Yılı: Mart 2012
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • ISBN ISBN 978 - 975 - 9159 - 26 - 9
 • Barkod No: 9789759159269
 • Fiyatı: 13 TL
 • Boyut: 13.5 x 21 cm.
 • Kapak Cinsi: Bristol karton
 • Türü: Güncel pdlitika
 • Kapak: Mehmet Özalp

 

Cumhur Utku, özel yetkili savcılarca tutuklanan ve özel yetkili mahkemelerce yargılanan düşünce ve silah arkadaşlarının her birine mektuplar yazmış… Ancak dertleşeyim derken onların dertlerini arttıracağı endişesiyle yazdıklarını göndermemiş, biriktirmiş.

“Memleketin yetiştirdiği insanların onurlarıyla oynanarak yıllar süren sahte gündemler yaratılmış,  esas ve temel sorunlar gözden kaçırılmıştır. Bir yerde vicdanlar söndürülmüşse eğer, orada toplumsal hayat gitti gider... Bir yerde hukuk öldürülmüşse eğer, birçok ciğerde yangınlar sürer.”

2008 yılı Mart ayından bu yana özellikle Türk Ordusuna karşı yapılan operasyonlarda,  hükümet edenlerin tutumlarında, hukuk üzerine oynanan oyunlarda, Ergenekon ve Balyoz gibi siyasal davalarda ortaya çıkan haklı tepkiler ve haksız tepkisizlikler ele alınmış.

“Umut, halkçı aydınlarda, efsane komutanlarda değil, siyaseti halkla birlikte uygulayabilen siyasetçilerdedir. Şimdiye kadar bu sorunu çözselerdi onlar çözerdi. İstemediler! Yeter ki istesinler. Umut, iyi bir toplumsal planda birleştiren siyasi programdadır.”

Bir kısmı internette ve dergilerde yayınlanan yazılar, el altında bulundurulması ve özellikle tarihe kaydedilmesi için kitaplaştırılmıştır.

“Ulusun ve devletin varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için; Ulusçu bir siyasal yapıya, huzurlu bir toplumsal yapıya ve çözüm üretme becerisine sahip bilimsel bir bürokratik yapıya gereksinim vardır.”

Yazar, içerde ve dışarıdaki bütün yurtseverlere, güncele kapılmadan fotoğrafın bütününü görenlere, gerçeği bilenlere ve üzülenlere yazmış:

“Şah gitti... Tamam, kabul! Ama bu oyunda mat olmak öyle kolay değil!”

Emperyalizmin kahpe savaşında, umudunu kaybetmeyen fedailere (kolculara) yazmış:

“Bütün yaraları pansuman yapacak sargı bezi var sırt çantamızda... Kuruluş ve kurtuluştan beri kütüklüklerimiz dolu, mekanizmalar tutukluk yapmayacak şekilde yağlı... Bitmedi mermimiz, hala elimizdedir mavzerimiz... Yıllardır nöbetteyiz!”

Memleketin geçmişine, bu gününe ve geleceğine dair bir kitap!

 

 

* CUMHUR UTKU

1947 yılında İzmit’in Hikmetiye Köyünde, Köy Enstitülü öğretmen anne ve babanın ilk çocuğu olarak doğdu.

Antalya’da oturmaktadır. Evlidir. Eşi emekli, kızı iktisatçı, oğlu fizikçidir.

Otuz bir yıl çeşitli askeri birlik ve askeri okullarda komutanlık, yöneticilik ve öğretmenlik yaptıktan sonra 1998’de Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrıldı. On bir yaşında Türk Ordusunun tek tip urbasını onurla giydi, elli bir yaşında onurla çıkarttı.

Emekli olduktan sonra “TSK Mehmetçik Vakfı” Yatırım ve İşletmeler Şube Müdürlüğünü kurmakla görevlendirildi. Daha sonra Mehmetçik Vakfı Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi’ni kurdu ve dört yıl bu görevde çalıştı.

Kurucularından olduğu “1967 Harp Okulu Mezunları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”nın (SODAV-67)  üç yıl başkanlığını yaptı. Antalya merkezli “Toplumsal Aydınlanma Derneği” kurucularındandır.

Haziran 2006’da Kaynak Yayınlarından “14’lerden Suphi Karaman’a İhtilal Mektupları” başlıklı ilk kitabı, Ekim 2010’da Gürer Yayınlarından “Devrimin Çoban Yıldızı, Bir Mustafa Necati Romanı” adlı ikinci kitabı yayınlandı. 

 

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Politika Tarih : 14.03.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]