V3: VMenu-2/ML/BL

Atçalı Kel ve Yağdereli Sinanoğlu Efe

Anasayfa » Berfin Yayınları » Atçalı Kel ve Yağdereli Sinanoğlu Efe
share on facebook  tweet  share on google  print  

Atçalı Kel ve Yağdereli Sinanoğlu Efe

"Berfin Yayınları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Atçalı

ETEM ORUÇ

Atçalı Kel ve

Yağdereli Sinanoğlu Efe

(Tarih)

 

 

Yayınevi: Berfin Yayınları

Kitap Adı: Atçalı Kel ve Yağdereli Sinanoğlu Efe

Yazar Adı: Etem Oruç

Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan

Sayfa Sayısı: 237

Baskı Yılı: Mart 2013

Baskı Sayısı: 1. Baskı

ISBN 978 - 605 – 4399 – 21 – 5

Barkod No: 9786054399215

Boyut: 13.5 x 21 cm.

Kapak Resmi: M. Ali Kasap

Türü: Tarih


Toplumda düzen bozulur, hak almak zora ve güce dayanırsa, dağların yasası, efelerin yasası, egemen olur. Kurt bunalırsa köye iner, kul bunalırsa dağa çıkar. Onurlu bir dik duruş, başkaldırı destanıdır efelik. Kendine özgü, kitaplara yazılmamış yasaları vardır.

Efelik, fırtına kuşuna benzer, herkesin korkup kaçıştığı fırtınalı ortamda, sakin, ağırbaşlı, kararlı, ölçülü ve dimdik durabilmektir. Özcesi, efelik kadın erkek işi değil yürek işidir. Gerektiğinde idam sehbalarını kırıp, özüne, kimliğine sahip çıkmak, Atatürk olmaktır efelik.

Atçalı Kel ve Sinanoğlu, Şeyh Bedreddin’in kurmak isteyip de idam edildiği için yaşama geçiremediği toplumsal düzeni ilk kez yaşama geçiren kişiler midir? Eşkıya takibi yapan Ali Paşa’nın söylediği gibi sosyalist bir düzen mi kurmak istemişti efeler?  Padişah  2. Mahmut döneminde efe giysilerinin giyilmesi neden yasaklanmıştır?  Başları kesilip İstanbul’a gönderilen, tuz yedirilip günlerce işkence yapılan, Batı Anadolu insanı, beş yüz yıla yakın Osmanlı yönetimine neden direnmiştir? “ Saz çalıyorlar, içki içiyorlar, kadın erkek beraber oturup kalkıyorlar,” diye suçlanan bu Türkmenlerin ereği neydi? Ne oldu da Cumhuriyet ilan edildikten sonra bu efelerin tümü düze indi?

Efelik, Zeybeklik tarihi, acıların, katliamların, onurlu direnişlerin  tarihidir.

Bu kitapta insan olmanın erdemine ermiş, onurlu, dikduruşlu, kimliğini, kişiliğini sahip çıkan, Anadolu erenlerinin belgelerini, öykülerini bulacaksınız. Okudukça yaşayacak, yaşadıkça yanacaksınız…

Kaynak : Berfin Basın Yayın
Tür : Politika Tarih : 15.07.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]